Sık Sorulanlar

  • Teknik Bilgiler
  • Ödeme ve Teslimat Hakkında
Teknik Bilgiler

Porselen ve cam ürünler üzerine yapılan baskılar kalıcı mıdır?

Porselen ürünler 800°C de, cam ürünler 600°C fırınlanır, bu nedenle porselen baskıları cam ürünlere göre çok daha yüksek dayanıma sahiptir. Porselen baskılı ürünler (3 yıl) 1100-1200 civarında yıkamaya kadar kullanılabilir. Ancak cam baskıları maalesef bu kadar dayanıklı değildir, 70-80 yıkamadan sonra baskılarda solma, çizilme ve çıkma görülebilir, bu yüzden cam ürünlerin büyük oranda elde yıkanması tavsiye edilir.


Porselen ve cam baskılı ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Ürettiğimiz logo ve desen baskılı tüm ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir ancak daha uzun süreli kullanım ve baskı parlaklığı için özellikle cam ürünleri elde yıkanmaları tavsiye edilir. Cam ve porselen üzerindeki baskılar herhangi bir metal yada sert bir cisimle kazındığında çıkmaz.

Her yerde yaygın olarak kompakt dijital yazıcılar kullanılarak sublimasyon baskı tekniği ile yapılan baskılar sert bir cisim ile kazındığında veya tek sefer bulaşık makinesinde yıkandığında çıkmaktadır, firmamız hiçbir ürününde bu baskı yöntemini kullanmamaktadır.

Porselen ürünler 800°C de, cam ürünler 600°C fırınlanır, bu nedenle porselen baskıları cam ürünlere göre çok daha yüksek dayanıma sahiptir. Porselen baskılı ürünler (3 yıl) 1100-1200 civarında yıkamaya kadar kullanılabilir. Ancak cam baskıları maalesef bu kadar dayanıklı değildir yaklaşık 100-150 yıkamadan sonra baskılarda solma, çizilme ve çıkma görülebilir, bu yüzden cam ürünlerin büyük oranda elde yıkanması tavsiye edilir. 

Niçin elde yıkanması gerektiğini detaylı olarak açıklamak gerekirse;

Baskı uygulaması yapıldıktan sonra porselen ürünler 800°C, cam ürünler ise 600°C de ısıl işlemden geçirilerek pişirilir. Böylece boyaların yüzeye sıkıca tutunması sağlanır. Bu sıcaklıkta porselendeki sır(şeffaf yüzey) ve cam erimediği için uygulanan baskı ürün yüzeyinde kalır. Bulaşık makinelerinde kullanılan tuz ve deterjanlar ürünlerin sadece baskı olmayan kısmını değil aynı zamanda yapılan baskının da yüzeyini matlaştırır. Zamanla ürün yüzeyinin ve baskının bozulmasına (altın ve platin yaldız baskılarda çıkmalar, renklerde solmalar, çizilmeler vb.) neden olur. Bulaşık makinesinde güçlü su püskürtmesi, buhar, tuz ve bazı deterjanların formülündeki kimyasallar, ürünlerin üzerindeki baskıların aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel yada sıvı deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 40°C ve kısa programda yıkama yapılmalıdır.

Özellikle altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise kesinlikle elde yıkanması tavsiye edilir. Çünkü altın ve platin yaldız diğer boyalara göre çok daha ince bir tabakaya sahip ve hassastır. Yıkama sırasında ürünlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösteriniz. Bazı bulaşık deterjanları bileşiminde baskılara zarar veren kimyasallar barındırdığından, yıkama öncesi bulaşık deterjanlarının kullanım talimatı kısmında boyalı porselen veya cam ürünlere zarar verip vermediğini inceleyiniz. Baskılı ürünleri tüm elde yıkama bulaşık deterjanları ile rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Önerdiğimiz Bulaşık Makinesi Deterjanları;
-Finish Hepsi 1 Arada Tablet Bulaşık Makinesi Deterjanı
-Pril Tablet Bulaşık Makinesi Deterjanı

Kesinlikle Kullanılmaması Gereken Bulaşık Makinesi Deterjanları;

Fairy marka tüm toz ve jel bulaşık makinesi deterjanları ürün üzerindeki baskılara büyük oranda zarar vermektedir, kullanıldığında baskılar için sorumluluk kabul etmeyeceğimizi bildiririz.

Soru ve görüşleriniz için; 0212 951 00 65 ve bilgi@elsanat.com.tr den bize ulaşabilirsiniz.

Ödeme ve Teslimat Hakkında

Siparişler ne kadar sürede hazırlanıyor?

Logonuzun renk sayısına göre yaklaşık 8 ile 14 iş günü içerisinde siparişiniz kargo firmasına teslim edilmektedir. Sipariş öncesi bize ulaşarak daha net bilgi alabilirsiniz.ÜCRETSİZ DESTEK

Her zaman ve her konuda
desteğe hazırız;
0212 951 00 65
bilgi@elsanat.com.tr

İLETİŞİM